39 tysięcy złotych zasądzone na rzecz powódki tytułem zadośćuczynienia w związku ze śmiercią syna na skutek wypadku w pracy.
Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach wyrokiem z dnia 25 października 2024 roku w sprawie o sygn. akt VII P 549/22 zasądził na rzecz powódki kwotę 39 000,00 zł tytułem zadośćuczynienia w związku ze śmiercią górnika na skutek tragicznego wypadku w pracy. Na rzecz powódki zostały również zasądzone pełne koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego.
Poszkodowany był pracownikiem pozwanej Polskiej Grupy Górniczej S.A. W dniu 21 lutego 2019 roku syn powódki poniósł śmierć w wyniku wypadku przy pracy.
Matka zmarłego górnika wniosła do Sądu pozew o zadośćuczynienie za krzywdę w związku ze śmiercią syna. Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach po rozpoznaniu sprawy uznał, iż powództwo zasługuje na uwzględnienie.
Pozwana w odpowiedzi na pozew argumentowała, iż brak jest podstaw do przypisania jej odpowiedzialności, z uwagi na wyłączną winę poszkodowanego. Winę poszkodowanego motywowała tym, iż w jej ocenie, gdyby poszkodowany postąpił zgodnie z przyjęta dokumentacją prowadzenia prac oraz zasadami BHP do wypadku by nie doszło. Jednakże z opinii biegłej z zakresu BHP, powołanej w toku postępowania wynika, iż na zaistnienie wypadku, w którym śmierć poniósł syn powódki, złożyło się wiele składowych i następujących po sobie ogniw łańcucha zdarzeń. To niezgodne z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy postępowanie innych pracowników pozwanej umożliwiło poszkodowanemu realizację zadań niezgodnych z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Współudział innych osób w zdarzeniu uniemożliwia przyjęcie wyłącznej winy poszkodowanego. Nie wystąpiła zatem przesłanka egzoneracyjna, o której mowa w art. 435 § 1 k.c., zwalniająca pozwaną z odpowiedzialności na zasadzie ryzyka za śmierć syna powódki.
Uwzględniając powyższe Sąd wskazał, iż odpowiedzialność pozwanej opiera się na zasadzie ryzyka, tj. na podstawie art. 435 kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu, prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Konstrukcja odpowiedzialności na zasadzie ryzyka oparta jest na założeniu, że samo funkcjonowanie zakładu wprawianego w ruch za pomocą sil przyrody stwarza niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody na osobie lub mieniu, niezależnie od działania lub zaniechania prowadzącego taki zakład co oznacza, że brak winy prowadzącego zakład nie zwalnia go od odpowiedzialności.
W myśl art. 446 § 4 k.c., jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W niniejszym postepowaniu Sąd uznał, iż pełnomocnik powódki dostatecznie wykazał poniesione znaczne cierpienie matki w związku ze śmiercią syna.
W związku z powyższym, uwzględniając powództwo, Sąd zasądził na rzecz matki zmarłego kwotę 39 000,00 zł tytułem zadośćuczynienia wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 18 marca 2022 roku do dnia zapłaty. Ponadto na rzecz powódki zasądzone zostały pełne koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego za postępowanie przed Sądem I instancji.
Sprawy tego typu wymagają przede wszystkim doświadczenia oraz zaangażowania, a także indywidualnego podejścia. Jeśli z winy osoby trzeciej na skutek nieszczęśliwego wypadku czy innego zdarzenia utraciłeś osobę bliską masz prawo do rekompensaty za doznaną krzywdę.
Kancelaria prowadzi wiele tego typu postępowań – chętnie pomożemy też Tobie.
Zapraszamy do kontaktu.