80 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia na rzecz powodów w związku ze śmiercią syna na skutek wypadku w pracy.
Sąd Rejonowy w Jastrzębiu – Zdroju wyrokiem z dnia 9 stycznia 2025 roku w sprawie
o sygn. akt IV P 126/23 zasądził na rzecz powodów łącznie kwotę 80 000,00 zł tytułem zadośćuczynienia w związku ze śmiercią górnika na skutek tragicznego wypadku w pracy. Na rzecz powodów zostały również zasądzone pełne koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego.
Poszkodowany był pracownikiem pozwanej Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. W dniu 19 kwietnia 2022 roku na terenie kopalni doszło do zapalenia się metanu, wskutek czego,
z powodu odniesionych obrażeń poszkodowany zmarł w szpitalu w dniu 26 kwietnia 2022 roku.
Rodzice zmarłego górnika wnieśli do Sądu pozew o zadośćuczynienie za krzywdę
w związku ze śmiercią syna. Sąd Rejonowy w Jastrzębiu – Zdroju po rozpoznaniu sprawy uznał, iż powództwo zasługuje na uwzględnienie w całości, a żądana przez powodów kwota jest w pełni adekwatna do rozmiaru doznanej przez nich krzywdy na skutek tragicznej i nagłej śmierci jedynego syna, z którym powodów łączyła silna więź emocjonalna.
Sąd wskazał, iż odpowiedzialność pozwanej opiera się na zasadzie ryzyka, tj. na podstawie art. 435 kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu, prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Konstrukcja odpowiedzialności na zasadzie ryzyka oparta jest na założeniu, że samo funkcjonowanie zakładu wprawianego w ruch za pomocą sil przyrody stwarza niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody na osobie lub mieniu, niezależnie od działania lub zaniechania prowadzącego taki zakład co oznacza, że brak winy prowadzącego zakład nie zwalnia go od odpowiedzialności.
W myśl art. 446 § 4 k.c., jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W niniejszym postepowaniu Sąd uznał, iż pełnomocnik powodów dostatecznie wykazał poniesione znaczne cierpienie rodziców w związku ze śmiercią syna.
W związku z powyższym, uwzględniając powództwo, Sąd zasądził na rzecz każdego z powodów kwotę 40 000,00 zł tytułem zadośćuczynienia wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 15 stycznia 2023 roku do dnia zapłaty. Ponadto na rzecz rodziców zmarłego zasądzone zostały pełne koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego za postępowanie przed Sądem I instancji.